نقاط ضعف و قوت فروش محصولات در اسپا

نقاط ضعف و قوت فروش محصولات در اسپا

فروش محصولات مرتبط در اسپا بسیار رایج و متداول است که می‌تواند از لحاظ اقتصادی کمک ویژه‌ای به این مراکز بنماید.
در اکثر اسپاهای دنیا، بخشی برای فروش محصولات مرتبط همانند محصولات بهداشتی، آرایشی و مراقبت از پوست و... اختصاص می‌یابد. درکشور ما نیز این موضوع بسیار رایج است. فروش محصولات در اسپاها می‌تواند برای مشتری نیز بسیار جذاب باشد چراکه گاهی برای تهیه برخی اقلام لوکس مصرفی نیازی نیست که در فروشگاه‌ها و بازارها سرگردان شود. از طرفی دیگر اگر فروش محصولات به مشتری توسط مشاورین خبره در اسپا انجام بگیرد، به دلیل حضور چندساعته مشتری در اسپا و با شناخت بیشتر از وی می‌توان محصول مناسب‌تری را توصیه کرد. گاهی فروش محصولات در اسپا جنبه تفریحی و سرگرمی نیز برای مشتری دارد و از آنجا که بسیاری از مشتری‌ها از دیدن و خرید کردن لذت می‌برند، وجود فروشگاه در اسپا نیز برایشان خوشایند است. بنابراین وجود فروشگاه در محیط اسپا یکی از نقاط قوت آن اسپا به‌شمار می‌رود. اما همین نقطه قوت در برخی دیگر از اسپاها به نکته‌ای بسیار منفی بدل گشته است چراکه هنگام ایجاد فروشگاه، تنها به بعد اقتصادی و درآمدزایی آن اهمیت داده شده و بدون نظر کارشناسانه محصولی انتخاب و در ویترین فروشگاه قرار گرفته که نه‌تنها برای استفاده مشتری مفید نیست که ضررهای جبران‌ناپذیری نیز دارد. متاسفانه در کشور ما این قبیل فروشگاه‌ها رشد بیشتری نسبت به فروشگاه‌های تخصصی پیدا کرده‌اند. محصولات موجود در فروشگاه‌های غیرتخصصی اغلب دور از استاندارد و فاقد تاییدیه بهداشتی هستند که می‌توانند بسیار خطرناک باشند.
باید توجه داشت که هنگام خرید محصولات از فروشگاه‌های اسپا یا هر واحد خدماتی دیگر، رعایت تمام موارد احتیاط از لحاظ بهداشت و ایمنی محصول مدنظر قرار بگیرد تا خدای ناکرده به دام سودجویان غیرمتخصص نیفتیم.


رشد سریع مراکز غیر استاندارد ماساژ و اسپا


در چند سال اخیر پیدایش مراکز اسپا و ماساژ در کشور رشد ویژه‌ای داشتند و این امر ضرورت رعایت استانداردسازی و آموزش‌های خاص را طلب می‌کند.
می‌توان گفت صنعت اسپا در جهان صنعتی نوظهور به ‌شمار می‌آیدکه در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورها توجه خاصی به آن شده و با رعایت استانداردها و تحقیقات علمی و برنامه‌ریزی دقیق، این صنعت به یکی از صنایع درآمدزا بدل گشته است.
متاسفانه همین موضوع در کشور ما دارای رشدی غیراصولی و غیرحرفه‌ای است و در صورتی که همین روند ادامه پیدا کند ممکن است به زودی به شکست این پدیده نو در کشور منجر شود. هر چند به ظاهر برای ایجاد یک مرکز اسپا قوانینی وضع شده است و این حرفه نسبت به سال‌های قبل به صورت قانونمندتری در حال ایجاد و رشد است، اما به همین موازات و با سرعت بسیار بیشتر، رشد شاخه‌های فرعی و حاشیه‌ها بسیار نمایان است و هر روز فاصله ما را از استانداردهای جهانی، آن هم در حداقل‌ها دور می‌کند. پس از گذشت پنج سال از قانونمند شدن و صدور مجوزها برای مراکز اسپا، عده‌ای از سودجویان برای حفظ منافع شخصی و قانون‌گریزی، بدون اقدام برای اخذ مجوز، مبادرت به تاسیس مراکز خدمات ماساژ و اسپا آن هم با شیوه‌های بسیار غیراصولی نموده‌اند و متاسفانه سرعت رشد این نوع مراکز بسیار سریع‌تر از مراکز رسمی و استاندارد شده است. البته ناگفته نماند که بی‌شک عمر چنین مراکزی نیز بسیار کوتاه خواهد بود اما نمی‌توان لطمه‌ای که توسط این نوع مراکز به شکل‌گیری مراکز استاندارد و قانونی وارد می‌آورد را نادیده گرفت.
در مراکز غیرقانونی، تخلف‌ها و عدم رعایت موازین اخلاقی و انسانی در حال اوج گرفتن است و متاسفانه دود این آتش شعله‌ور شده به چشم تمامی مراکز قانونی نیز می‌رود. هر روز با ایجاد مراکز جدیدی مواجهیم که برای قانونی جلوه دادن کار، در مطب یک پزشک آغاز به فعالیت می‌کنند و دریغا که برخی از پزشکان نیز به منظور درآمدزایی از این امر استقبال کرده‌اند. آرایشگاه‌های زیادی نام اسپا را به خود گرفتند و بسیاری از مردم ناآگاه نیز تعریف اسپا را به شکل یک فضای آرایشگاهی شناخته‌اند. از همه اینها که بگذریم تعداد مراکز زیرزمینی و بدون تابلو نیز هر روز اضافه می‌شود و جای تعجب است که هنوز مردم، به این افراد اطمینان کرده و به آنها مراجعه می‌کنند. به هر حال این رشد سریع و قارچ‌گونه، به وضوح در جامعه قابل رویت است و برای جلوگیری از ادامه و خطرات ناشی از آن، نه‌تنها به نظارت و تصمیم‌گیری مسوولان نیاز است که نیاز اصلی، کمی تفکر و احتیاط از طرف مردم نیز هست و شاید بتوان گفت که ناآگاهی مردم بیش از هر چیز به این روند خطرناک سرعت بخشیده است.

https://goo.gl/zdnxHc